Start Książki i recenzje Projektowanie systemów mikroprocesorowych - Paweł Hadam - Recenzja

Partnerzy

 

www.prototypy.com

helion

www.elektroda.pl

www.zestawyuruchomieniowe.pl

Kredyty Gdynia

Translate thisProjektowanie systemów mikroprocesorowych - Paweł Hadam - Recenzja PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 05 sierpnia 2011 00:00

projektowanie_systemow_mikroprocesorowych_okladkaKsiążka, której autorem jest Paweł Hadam opisuje bardzo  szczegółowo zawiłości związane z projektowaniem systemów mikroprocesorowych. Dzięki cennym wskazówkom zaprojektowanie nawet skomplikowanego systemy mikroprocesorowego nie powinno stanowić problemu dla początkujących użytkowników. Wiele przykładowych schematów i rozwiązań wraz z listingami może stanowić inspirację do projektowania i konstruowania własnych urządzeń elektronicznych.

 

 

 

Tytuł: Projektowanie systemów mikroprocesorowych

Autor: Paweł Hadam

Wydawnictwo: BTC

Rok i miejsce wydania: 2004, Warszawa

ISBN: 83-910067-9-4

Ilość stron: 216

Oprawa: Twarda

Druk: Czarno-biały

 

Książka wydawnictwa BTC podzielona jest na osiem rozdziałów. Każdy z nich skupia się na innym zagadnieniu dotyczącym właściwego projektowania systemu mikroprocesorowego. Rozdziały zostały dobrze podzielone dzięki czemu znalezienie potrzebnych informacji jest bezproblemowe i szybkie.

Rozdział pierwszy dostarcza podstawowych informacji na temat mikrokontrolerów AVR, PIC i pokrótce opisuje inne mniej znane wśród amatorów układy. Dzięki informacjom zawartym w tym dziale można się dowiedzieć jakimi kryteriami kierować się przy wyborze mikrokontrolera do wybranych zadań i celów.

Drugi z rozdziałów wydaje się najbardziej interesujący z punktu widzenia młodego niedoświadczonego konstruktora, ponieważ rozwiązano w nim na wiele bardzo popularnych problemów takich jak zasilanie, taktowanie, czy poprawny układ zerowania mikrokontrolerów różnych konstrukcji. Opisy teoretyczne podparte są przykładowymi rozwiązaniami praktycznymi zawierającymi również schematy ze szczegółowymi opisami działania. Takie podejście do rozwiązania problemu daje szeroką perspektywę, ponieważ niejednokrotnie w książce podawane jest kilka rozwiązań jednego zagadnienia.

Kolejny z rozdziałów, a mianowicie trzeci dość dokładnie i co najważniejsze zrozumiale opisuje porty wejść i wyjść mikrokontrolerów. Poruszono tutaj kwestię fizycznej budowy wewnętrznej portów, a także sposoby doprowadzania sygnałów cyfrowych do i z mikrokontrolera. Rozwiązania praktyczne przedstawione w tym rozdziale mogą być bardzo przydatne podczas projektowania własnych urządzeń tak by uniknąć problemów z późniejszym działaniem całego systemu zawierającego mikrokontroler.

Problem z przesyłem sygnałów między mikrokontrolerami czy komunikacja urządzeń mikroprocesorowych z komputerem występują w bardzo wielu konstrukcjach nawet średniozaawansowanych projektantów. Fakt ten nie zawsze wynika z błędnego oprogramowania mikrokontrolera lecz z niepoprawnej konstrukcji czy niewłaściwego doborowi elementów elektronicznych. W rozdziale czwartym opisano najpopularniejsze standardy przesyłu danych jakie występują w większości mikrokontrolerów używanych przez amatorów i hobbystów w swoich konstrukcjach. Autor rozpoczyna opis  od standardowej magistrali systemowej kontynuując przez łącza szeregowe  (RS232,  RS485),  I2C, SPI, aż po standard 1-Wire. Co bardzo ważne każdy z wymienionych standardów przesyłu danych zawiera przykładowe fragmenty kodu w języku C pozwalające na wysyłanie, odbiór czy sprawdzenie stanu wykorzystywanego interfejsu. Przykładowe fragmenty kodu w języku C pisane są w sposób dość ogólny, tak by nie zawierały rozkazów dedykowanych tylko i wyłącznie do jednej rodziny mikrokontrolerów co pozwala na implementacje kodu do różnych platform. Kody programów zawierają komentarze ułatwiające ich zrozumienie.

Kolejne dwa rozdziały opisują urządzenia wejściowe i wyjściowe systemu mikroprocesorowego. Jako urządzenia wejściowe opisano różnego rodzaju czujniki stykowe, optyczne czy klawiatury matrycowe. Na uwagę zasługuje bardzo dokładny opis podłączenia i zasady wysyłania i odbioru informacji z popularnej klawiatury komputerowej zaopatrzonej w złącze PS2 (ATX) i starsze DIN5 (AT). Urządzenia wyjściowe najczęściej stosowane w urządzeniach mikroprocesorowych to wyświetlacze LED lub LCD oraz wszelkiego rodzaju tranzystory, triaki, przekaźniki i styczniki do sterowania urządzeń znacznej mocy. Te właśnie wymieniowe peryferia ich zalety i wady oraz sposoby prawidłowego podłączenia do mikrokontrolera opisano w rozdziale szóstym.

To czego wielu projektantów systemów mikroprocesorowych szuka to gotowe i co najważniejsze sprawdzone rozwiązania popularnych problemów konstrukcyjnych. W książce na przykładach opisano jedenaście aplikacji najpopularniejszych układów. Do najciekawszych z nich należą sterowanie silnikiem krokowych o co pyta bardzo wielu początkujących użytkowników na forach dyskusyjnych jak i komunikacji mikrokontrolera z komputerem PC za pomocą portu USB. Wszystkie przykładowe aplikacje zawierają niezbędne schematy wraz ze szczegółowym opisem oraz przykładowe listingi programów w języku C.

Ostatni rozdział książki opisuje sprawdzone sposoby i konwencje pisania poprawnego programu do mikrokontrolera. Zawarto w nim również informacje jak poprawnie wykonać uruchomienie i testy urządzenia podczas pracy. Cenne wskazówki pozwalaj na właściwe przetestowanie całego systemu co w znacznym stopniu pozwoli uniknąć awarii w czasie pracy. W rozdziale ósmym poruszono bardzo ważną, a tak często pomijaną kwestię, przygotowania dokumentacji technicznej projektowanego urządzenia. Pisanie instrukcji obsługi może wydawać się zadaniem bardzo prostym, ale wcale nie jest, ponieważ należy potraktować użytkownika urządzenia jako osobę nie znającą nawet podstaw elektroniki.

Książkę można traktować jako podręczną pomoc podczas projektowania systemu mikroprocesorowego, a także podczas pisania programów, ponieważ zawarto w niej tablicę znaków ACSII, wyprowadzenia najpopularniejszych wyświetlaczy LCD i VFD czy tablicę znaków wbudowanego generatora wyświetlaczy zgodnych ze standardem HD44780.

Książka polecana dla początkujących i średniozaawansowanych projektantów i konstruktorów. Opisy jak i instrukcje czy wskazówki pisane są językiem bardzo przystępnym dla większości czytelników. Wymagana jednak jest podstawowa wiedza na temat elektroniki i programowania, tak by dobrze zrozumieć opisy działania schematów czy listingów zawartych w książce.

Ocena według www.mikrokontrolery.org 4/5

Link do wydawnictwa www.btc.pl

Spis treści (PDF)

DataOdwiedzinKomentarze
Suma58251
So. 2120
Pt. 2050
Cz. 1930
Śr. 1860
 

Komentarze  

 
+1 #1 Hass-pol 2012-01-06 14:15
Mam tą książkę i też ją polecam wszystkim początkującym elektronikom chcącym zacząć przygodę z mikrokontrolera mi. Autor pisze w dobrym stylu, nie przynudza, a przykłady zawarte w książce bez wątpienia można wykorzystać w swoich projektach.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Licznik

Artykuł przeczytano: 5826

Sonda

Skąd wiesz o www.mikrokontrolery.org
 

Statystyka

Użytkowników : 1
Artykułów : 28
Zakładki : 1
Odsłon : 388778

Facebook

Logowaniewww.mikrokontrolery.org, Powered by Joomla! Designed by SiteGround web hosting